Kaustisen ja Ullavan seurakunnan seurakuntaneuvosto 2019-2022

puheenjohtaja
Veli-Pekka Harju

kirkkoherra
veli-pekka.harju@evl.fi
050 314 7337

varapuheenjohtaja
Kari Hanhikoski

kari.hanhikoski@gmail.com
040 761 1198

sihteeri
Marja Rytioja

marja.rytioja@evl.fi
050 3147 335

Jäsenet

Toni Anttila
toni.anttila@pp3.inet.fi
040 528 9188

Jussi Kentala
jussi.kentala@gmail.com
040 718 6689

Terttu Kettu
terttukettu@gmail.com
040 847 3141

Anna-Mari Klemola
anna-mari.klemola@kotinet.com
050 434 3812

Kai-Eerik Känsälä
kaieka@kaustinen.fi
040 734 4702

Tanja Linnarinne
tanja.linnarinne@ullava.fi
050 567 1024

Raimo Myllymäki
raimo.myllymaki50@luukku.com
040 845 7907

Oili Salo
oilisalo57@gmail.com
040 736 3857

Tellervo Stenbäck
tellesten@gmail.com
040 575 7102

Ilona Teirikangas
ilona.teirikangas@gmail.com
040 865 8790

Markus Virkkala
markus.virkkala@kaustinen.fi
040 517 6556

Puheenjohtajan nuija.

Seurakuntaneuvosto

  • valitaan seurakuntavaaleilla neljän vuoden välein
  • päättää seurakunnan toimintaa ja hengellistä elämää koskevista asioista
  • toimittaa seurakuntavaalit ja kirkkoherranvaalin
  • valitsee kappalaiset ja muut työntekijät
  • hyväksyy seurakunnan talousarvion ja toimintakertomuksen
  • valitsee eri työalojen johtokunnat tai vastuuryhmät, jotka yhdessä työalan työntekijöiden kanssa johtavat kyseisen työalan työtä
  • päättää kolehtien kohteista kirkkoherran kanssa niiltä sunnuntailta, joiden osalta kirkkohallitus ja hiippakunta eivät määrää kolehtien kohteita

Kädet osoittamassa pöytäkirjan tekstiä.

 

Seurakuntaneuvoston pöytäkirjat

Alta löydät vuosien 2019-2020 pöytäkirjat. Vanhempia pöytäkirjoja voit tiedustella toimistosihteeri Marja Rytiojalta.